середа, 29 листопада 2017 р.

6 клас. До уроку: "Пагін"

Пагін, як і корінь, — основний орган рослини.
Стебло з листками і бруньками називають пагоном.
 Стебло — осьова частина пагона, листки — бічні.

Ділянки стебла, на яких розвиваються листки, називають вузлами, а ділянки стебла між двома найближчими вузлами одного пагона — міжвузлями.
Багато рослин мають пагони двох типів: одні з довгими, а інші з короткими міжвузлями. Пагони з добре помітними міжвузлями називають  подовженими.
Якщо міжвузля дуже короткі, такі пагони називають укороченими.

Листок - бічна частина пагона.
Листок — це бічний орган пагона, головними функціями якого є повітряне живлення, фотосинтез і випаровування води. Листок як бічний орган пагона не має верхівкової твірної тканини.
Основа листка — частина листка, якою він з'єднується із стеблом і до якої прикріплюються інші частини листка. Якщо основа листка розростається і охоплює стебло як трубка, захищаючи пазуху листка із пазушною брунькою, її називають піхвою (у злаків, кропу), інакше має вигляд лише невеликого горбочка у місці прикріплення листка.

Прилистки — це пара листоподібних придатків на основі листка по боках від черешка, які захищають пластинку листка, що розвивається. Часто прилистки перетворюються у брунькові луски (ліщина, бук, глід, шипшина). Прилистки нерідко рано відмирають і не помітні у розгорнутих листках (береза, дуб, ліщина, кропива), трапляються також листки без прилистків.

Черешок — це звужена, інколи майже циліндрична, пружна частина листка, яка орієнтує листкову пластинку відносно сонячних променів. Якщо черешок відсутній, такий листок називають сидячим (медунка), інакше – черешковим (дуб, ліщина).

Листкова пластинка — плоска частина листка, яка в основному відповідає за фотосинтез і випаровування води.
Чим прості листки відрізняються від складних?

Прості листки мають одну листкову пластинку, вона може бути більше або менше розчленована заглибинами по краю (клен, яблуня, дуб). Складні листки мають кілька листочків , кожний зі своєю пластинкою і черешком, які кріпляться до спільного черешка листка і при відмиранні опадають окремо (акація, каштан, суниця).

Продих — це пара витягнутих квасоле-подібних зелених (мають хлоропласти) клітин на поверхні шкірочки, між якими є отвір — продихова щілина, яка з одного боку відкривається у зовнішнє середовище, а з іншого — у великий міжклітинний простір основної тканини листка.

   Вправи.
      1.   https://learningapps.org/view2952604

Немає коментарів:

Дописати коментар